de-Jak vybírat doplňky stravy

28.07.2020

Existuje mnoho různých forem doplňků stravy (suplementů), které si můžeme běžně koupit a užívat - nejčastěji jsou používané tablety , tobolky a kapsle . Důvodem je fakt, že se velmi snadno užívají, uchovávají a mají také delší životnost (expiraci) než jiné formy. Kromě obsahu aktivních živin v nich najdeme i jiné látky (aditiva) - mají různé funkce, nejčastěji doplňují tabletám a tobolkám jejich objem, prodlužují jejich trvanlivost, zabraňují jejich oxidaci, popřípadě usnadňují jejich rozpadání v žaludku (desintegrace). 

Velmi často se používá forma tzv. softgelu . Jedná se o většinou želatinové tobolky, které bývají naplněny buď nějakým olejem s obsahem vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, beta-karoten), lecitinem nebo esenciálními aminokyselinami. Takové tobolky obsahují méně přídavných látek než tablety a rychleji se v trávicím traktu rozpouštějí. Není ale pravda, že látky obsažené v tobolkách jsou pro naše tělo lépe využitelné.

Lidé, kteří z různých důvodů neradi polykají tablety a tobolky, si mohou pořídit suplementy ve formě prášku , který jednoduše rozpustí ve vodě nebo jej přimíchají do jídla. Dobře dostupnou kategorií jsou suplementy v tekuté podobě - dobře se polykají a mohou se ochutit, což je výhodné zejména pro malé děti. Jejich velkou nevýhodou je krátká expirace nebo právě z důvodu snahy o prodloužení životnosti nutnost přidávat konzervační látky. Specifickou skupinou tekutých přípravků jsou tinktury (jsou to koncentrované roztoky, které se vyrábí louhováním rostlin vodou, glycerinem nebo alkoholem).

Velmi moderní a hojně propagovanou skupinou se staly přípravky, které v našem trávicím traktu postupně uvolňují jednotlivé látky. Jsou složeny z velmi malých tobolek, které jsou obsažené v normální kapsli. Tyto mikrotobolky se při průchodu naším ústrojím postupně rozpadají a uvolňují příslušnou látku (většinou vitamín) do krve po dobu až několika hodin (podrobněji se této kategorii budeme věnovat v budoucnu). Nejčastěji takto pořídíme vitamín C, protože se v těle neukládá do zásoby a postupné uvolňování umožní jeho stejnoměrnější vstřebávání. 

Už vzácněji se setkáme s doplňky, které se užívají sublingválně . Většinou se jedná o tekutinu s obsahem účinných látek, kterou nakapeme pod jazyk, čímž urychlíme celkové vstřebávání všech živin. 

Při výběru suplementů bychom si měli všímat informací uvedených na jejich etiketách popř. příbalových letácích.

 Mezi výrobci doplňků stravy zuří konkurenční boj, proto měli tendence na reklamních materiálech svých výrobků uvádět různá lákavá označení jako farmaceutická kvalita, stoprocentně vstřebatelný, klinicky testovaný, čistý, vědecky standardizovaný apod. V dnešní době je toto zakázáno, resp. legislativou EU systémově řízeno pomocí tzv. zdravotních tvrzení .